V Festiwal Szkół Polonijnych, Manville NJ

"Jestem Polakiem i jestem dumny"

7 kwietnia nasza szkoła wzięła udział w V edycji festiwalu szkół polonijnych w Manville, NJ. Tegoroczna impreza odbyła się pod hasłem "Jestem Polakiem i jestem dumny". Tematem przewodnim imprezy było przybliżenie sylwetek polskich kobiet sukcesu oraz obiektów znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i regionów, w których się znajdują. Naszą szkołę reprezentowali zwycięzcy szkolnego konkursu,  nauczycielki (p. Joanna Pilarska, p. Marta Brzostek, p. Anna Kratochwill i p. Marta Gil) i uczniowie, którzy prezentowali stoisko przygotowane przez naszą szkołę. 

Dla przypomnienia, w swoich kategoriach wiekowych na szczeblu szkolnym konkurs wygrali: David Pigan, Karolina Kopeć i Claudia Pokora.  

Podczas festiwalu można było podziwiać galerię prac plastycznych laureatów ze szkół polonijnych z całego regionu. Były to projekty znaczków pocztowych i plakaty zgodne z tematem przewodnim. Na scenie młodzi polonijni artyści prezentowali krótkie formy teatralne i piosenki. Większość szkół wystawiła też stoiska przybliżające obiekty i regiony z listy UNESCO. Naszym wkładem w tą prezentację było stoisko "Szlak Piastowski", które wspólnymi siłami przygotowali uczniowie wraz z nauczycielami. Stoisko prezentowali: Marta Szpilka, Olaf Śniegucki i Sławek Kratochwill. 

Uczniowie przyjechali z rodzicami i rodzeństwem. Udział w tym festiwalu był nie tylko możliwością przedstawienia młodych talentów, jakimi może się poszczycić nasza szkoła, ale również spotkania wielu rówieśników, rodzin polonijnych i przedstawicieli szkół zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających. W barku dostępne były typowe polskie potrawy jak na przykład pierogi, bigos, kiełbasa czy gołąbki. Uczniowie biorący udział w imprezie otrzymali plecaki wypełnione słodyczami i czeki na dwadzieścia dolarów. 

Stoisko, które przygotowaliśmy można było również obejrzeć na miejscu, w naszej szkole po mszy w Niedzielę Palmową. Zdjęcia

image24