Opłatek Polonijny 2018

image6

W niedzielę, 9 grudnia uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt zaprosić polonijną publiczność na przedstawienie jasełkowe. 

Już od czternastu lat kłaniamy się w stronę naszej lokalnej społeczności organizując Opłatek Polonijny. 

Siedemdziesięciu młodych aktorów stanęło na wysokości zadania. Wszyscy wspaniale przygotowani, wypadli znakomicie. Goście nie kryli wzruszenia wyruszając  z naszą młodzieżą w podróż w czasie do betlejemskiej stajenki, gdzie ponad dwa tysiące lat temu urodził się maleńki Jezus.  Był Józef, była Maryja, byli pastuszkowie. Była też Gwiazda Betlejemska, zły Król Herod i Trzej Królowie.  Była Śmierć i straszliwe Diabły, czyli klasyczne przedstawienie świąteczne przeplatanie tańcem Śnieżynek i Aniołów, oraz przepięknymi kolędami w wykonaniu chóru i solistek.

Tradycyjnie już jasełka były okazją do spotkania dla lokalnej Polonii. Dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia i kolędowaliśmy. Jak co roku  ponad dwieście osób zasiadło do wigilijnej wieczerzy. Serwowany był czerwony barszcz, kapusta z fasolą, ryba, i pierogi. Po wieczerzy przyszedł czas na kawę i ciasta. Najmłodszych odwiedził Święty Mikołaj. Zaraz po występie można było też odwiedzić kiermasz świąteczny, gdzie można było kupić opłatek, ręcznie robione lub ufundowane przez naszych rodziców stroiki, domki z piernika, ozdoby choinkowe i kartki świąteczne. Tak jak w ubiegłym roku jedna z naszych uczennic, Karolina Ślaski sprzedawała też robione przez siebie kolorowe mydełka, z których część dochodu postanowiła  przeznaczyć na szkołę. Cała impreza przygotowana była przez rodziców i nauczycieli. Dzięki ich pracy, dochodom z kiermaszu prowadzonego przez p. Iwonę Koronowski i  pomocy sponsorów: Państwa Rusinowskich Państwa Bogus i Polsko Amerykańskiego Klubu Dziedzictwa w Mahopac mogliśmy gościć rodziny i znajomych bez pobierania opłat za wstęp, poczęstunek, czy paczki od Mikołaja. 

Zdjęcia można obejrzeć tutaj.