Irena Sendlerowa patronką naszej szkoły

Z dumą informujemy, że nasza szkoła ma patrona. Od dłuższego czasu trwała debata jakie imię nadać szkole. Chcieliśmy, żeby patronem został Polak lub Polka, którzy w szczególny sposób rozsławili imię naszej ojczyzny na arenie międzynarodowej i których życie wiązało się z działalnością na rzecz dzieci.

Nauczycielki przedstawiły swoim klasom sylwetki dwóch znakomitych Polek, które wybraliśmy do ostatecznego głosowania.

Dzieci dowiedziały się o twórczości Wandy Chotomskiej, o setkach książek, które napisała, słuchowiskach radiowych, pisenkach, do których napisała słowa, dobranocce o “Jacku i Agatce”, medalach i odznaczeniach, jakimi została uhonorowana.

Usłyszały również o życiu i działalności Ireny Sendlerowej, sanitariuszki, która podczas II wojny światowej, narażając życie wybawiła od śmierci tysiące żydowskich dzieci. Opowieści o tym jak wynosiła w skrzynkach do narzędzi uśpione wcześniej niemowlęta, fałszowała dokumenty, żeby mogły trafić do zakładów opiekuńczych jako polskie sieroty tak trafiły naszym uczniom do serc, że to właśnie na Irenę Sendlerową większość z nich oddała głosy.

Tak więc, nasza szkoła przyjęła imię Ireny Sendlerowej. Tych, którzy chcieliby się więcej dowiedzieć o życiu naszej patronki zachęcamy do odwiedzenia Wikipedii, wypożyczenia książki ze szkolnej biblioteki, lub obejrzenia filmu “Dzieci Ireny Sendlerowej” (oryginalny tytuł “The Courageous Heart of Irena Sendler”).